Sivrisineklerden Kurtulmanın Yolları

Kulağınızın dibinde vızıldayan ve açıkta kalan yerlerinizi birkaç dakika içerisinde ısıracak sivrisinek kadar sinir bozucu birşey yoktur. Sivrisinekler, nemli yerlerde ürerler ve dünyanın bir çok yerinde hastalıkları yaymaktan sorumludurlar. Bir sonraki kamp gezinizde sivrisineklerden uzak durmak ya da bahçenizdeki sivrisinek nüfusunu azaltmak istiyorsanız, bu makale size yardımcı olabilir. Sivrisinekleri nasıl uzak tutacağınızı ve geri gelmelerini nasıl engelleyeceğinizi öğrenmek için, okumaya devam edin.

Dış Kısımda Alınacak Önlemler

Sivrisineklerden Kurtulmanın Yolları

1. Sivrisinekleri uzak tutmak için Citronella (Esansı çıkarılan Güney Asya otu) ürünleri kullanın. Sivri sinekler citronella bitkisinin yağının yanına yaklaşmak istemezler. Citronella bitkisinin yağını vücudunuza sürmenizin yanı sıra, şu şekillerde de kullanabilirsiniz:

  • Citronella bitkisi aromalı mum ya da meşale yakın. Havadaki duman diğer bazı sinekleri de uzak tutacaktır.
  • Verandanıza Citronella bitkisini ekin. Etkisinden faydalanmak için, bir dal kesin ve cildinize ve verandanızın bazı bölümlerine sürün – koku sivri sinekleri uzak tutacaktır.
  • Citronella bitkisi tütsüsü kullanın. Tütsü içerisindeki diğer maddeleri kontrol edin. Tütsüden çıkan dumana maruz kalmayın, tütsü dumanını teneffüs etmek sağlığa zararlıdır.
  • Citronella bitkisinin yağını bulamıyorsanız alternatif olarak idris otu yağını da deneyebilirsiniz.

2. Esanslı (uçucu) yağlar yakın. Yağ yakıcı (brulörü) satın alın, su, limon, lavanta yada yabansübülü yağını (bir kaç yağın karışıtırılması önerilir) ısıtmak için mum kullanın. Mumun ısısı yağın buharlaşıp havaya karışmasını sağlayacaktır, ısı ve buharlaşmış yağ 2-3 metrelik alana yayılarak sinekleri uzak tutacaktır.

3. Bir tabak sabunlu suyu dışarıya koyun. Dışarıda yemek yiyorsanız, bir tabak sabunlu suyu etrafınızdaki gizli bir yere koyarak sivrisinekleri uzak tutabilirsiniz. Sabunlu su sinekleri kendini çekecek ve suya düşüp ölmelerini sağlayacaktır.

4. Sivrsinekleri cezbetmeyen ışık kullanın. Kapı girişlerini, pencereleri ve verandayı sarı LED ışıklar ile aydınlatın. Işık; sarı LED, haşere lambası yada sodyum lambadan geliyorsa, sivrisinekler yaklaşmayacaktır.

5. Açık alanları kapatın. Büyük sivrisinek istikası yaşanan bir çevrede yaşıyorsanız, verandanızı ağ ya da camla kapatmak isteyebilirsiniz. Verandanızın ya da terasınızın etrafını uygun bir ağ ya da cam ile kapatın. Su geçirmez olanlar yağmur, kar ve böcek girişini engelleyecektir.

6. Bahçenizde sarımsak yetiştirin. Sivrisineklerden korunmak için her gün sarımsak yemenin etkili olduğu henüz bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Ancak bazı insanlar sarımsağın koruma sağladığını düşünmektedirler. Sarımsak lezzetli bir sebze olduğundan dolayı, bahçenizde yetiştirmekten zarar çıkmaz. Ancak haşereleri uzak tutacağı konusunda tek kaynak olarak sarımsağa güvenmeyin.

  • Sivrisinekleri uzak tutmak için evinizin etrafına sarımsak ekin. Evinizin etrafına ya da balkona ekilebilir.
  • Marketten alacağınız sarımsak tozunu bahçenize serpmek sivrisinekleri uzak tutabilir. Veranda ve terasınıza daha fazla sarımsak tozu serpiştirin. Evcil hayvanlarınız bu alanlarda uyuyorsa, onları da haşerelerden korumuş olursunuz.

7. Sivrisinek avlama sistemi kurun. Sivrisinekler ısı ve karbondioksit yayarak sivrisinekleri kendine çekip tuzağa düşüren ya da ağ ya da kimyasallarla öldüren dedaktörlü makineler ile yok edilebilir. Bu sivrisinek avlama sistemleri pahalı olabilir ancak oldukça etlkilidir. Sivrisineksiz bir bahçe istiyorsanız denemeye değer.

  • Sivrisinek avlama sistemleri bahçenizdeki tüm sivrisinekleri öldürmez. Her mahallede birden fazla tür sivrisineğin ürediği bir alan bulunur. Komşularınıza, ne tür sinek avlama sistemlerinin tercih ettiklerini sorun.
  • Elektrikli “kumanda” kullanmaktan kaçının. Çoğu böceği etkili bir şekilde öldürüyor olsa da, çevreye yararlı böcekleri de öldürmektedir. Ek olarak, çıkardığı ses iğrençtir.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: ) 3 (Erişim: )

Views:
9
Article Categories:
Bahçe ve Dış Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir