Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir?

Waffle çoğumuzun severek yediği bir tatlıdır. Eğer ki şu an bu yazıyı okuyorsanız, muhtemelen siz de waffle müdavimlerindensiniz ve bu nedenle bu lezzeti evinize taşımak için bir makine edinmişsiniz. Yerken bu kadar güzel olan waffleın makine temizliği de bu kadar keyifli mi sizce? Waffle makinelerinin en doğru temizliği kullanma kılavuzunda yazdığı gibidir. Çünkü makinenin türüne göre temizleme şekilleri de değişebilir. Eğer kullanma kılavuzuna bakma ihtimaliniz yoksa işte bizden size temizleme ipuçları: 

**** Eğer yapışmaz plakalara sahipseniz, sabun ile yıkamanız tavsiye edilmez. Çünkü sabun plakalarınızın yapışmaz yüzeyine zarar verebilir. Ayrıca bulaşık makinesinde yıkamanız da aynı şekilde yapışmaz yüzeyinizin zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle bulaşık makinesinde yıkamadan önce kullanma talimatlarını okuyarak bulaşık makinesi için uygun olup olmadığını kontrol edin. 

Plakaları Çıkmayan Waffle Makinelerinin Temizliği

Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir (Plakaları Çıkmayan Makine Temizliği)

1. Öncelikle waffle makinenizin fişini çıkarın ve soğumasını bekleyin. Sıcak makineler yanmanıza sebep olacaktır. Bu nedenle kullanımınızın ardından fişini çekin ve soğumaya bırakın. Son dönemlerde çıkan waffle makinelerinin çoğu yapışmaz plakalara sahiptir. Makinenizi suya batırmadan temizlemeniz gerekir.

2. Eğer yapışmaz plakalara sahip waffle makineniz varsa muhtemelen waffle yaparken hiç yağ kullanmamışsınızdır. Yapışmaz plakalarınız yoksa ve yağ kullandıysanız, biriken yağı almak için havlu kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Havlu kağıdını iyice katlayarak waffle makinenizin aralarına girecek şekilde bastırın ve yağını çektirin.

3. Çoğu zaman waffle makinenizin plakasının aralarında kurumuş hamur kırıntıları kalabilir ya da biraz fazla hamur kullanmışsanız makinenizin yan tarafına akıp kurumuş hamur parçalarını görebilirsiniz. Oluşan hamur kırıntılarını temizlemek için yumuşak kıllı mutfak fırçalarından faydalanın. Fırçanızın kıllarının yumuşak olması önemlidir zira makinenizin plakaları çizilsin istemezsiniz.

4. Eğer makinenizde çok fazla yapışmış kırıntılar varsa bunları tek tek kazımak hem çok zamanınızı alabilir hem de makinenize zarar verebilir. Bunun yerine bir bezi ya da havluyu sıcak suyla ıslatın. Damlatmayacak kadar sıkın ancak ıslaklığını korusun. Bezinizi ya da havlunuzu waffle makinenizin içinde birkaç dakika bekletin. Bu sayede bezdeki sıcaklık ve nem ile makinenizdeki inatçı kırıntılar yumuşayacaktır.

**Ayrıca yapışmış kırıntıları çıkarmak için üzerlerine biraz yağ dökerek de yumuşatabilirsiniz. Yağı döktükten sonra biraz bekleyin ve bir kağıt havlu ile yumuşayan kalıntılardan kurtulun.

5. Şimdi yumuşayan kırıntıları çıkarma zamanı! Kauçuk malzemeli mutfak eşyaları makinenizin çizilmesini engellerken kalan kırıntıların da temizlenmesi konusunda etkilidir. Kalan kırıntıları temizlemek için kauçuk bir spatula kullanabilirsiniz. Eğer kauçuk spatulanız yoksa yapışmaz yüzeylere uygun bir süngerle de temizleyebilirsiniz.

6. Makinenizin dışını nemli bir bez ile silin. Bezinizin çok ıslak olmamasına dikkat edin. Çünkü yanlışlıkla makinenizin elektrikli kısımlarına su kaçırabilirsiniz. Bu da makinenizi kullanacağınız zaman çarpılmanıza ya da makinenizin bozulmasına sebep olabilir. 

Plakaları Çıkabilen Waffle Makinelerinin Temizlenmesi

Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir (Plakaları Çıkarılabilen Makine Temizliği)

1. Öncelikle makinenizin fişini çekin ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra makinenizin plakalarını çıkarın. Genellikle kolayca çıkacaklardır. Ancak nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız kullanma talimatlarından faydalanabilirsiniz. 

2. Yapışmaz plakalar asla sabun ile yıkanmamalıdır. Çünkü bu şekilde yapışmaz yüzeyin bozulmasına sebep olursunuz. Plakaları ister lavabonuzda isterseniz de çok derin olmayan bir kabın içinde sıcak su ile yıkayabilirsiniz.

3. Yapışmaz yüzeyinizin zarar görmemesi için yumuşak malzemeler kullanmanız önemlidir. Bu nedenle yapışmaz yüzeylerin temizliği için özel olarak tasarlanmış süngerleri ya da yumuşak kıllı mutfak fırçanızı kullanabilirsiniz. Yumuşak kıllı olmasına dikkat edin, aksi taktirde makinenizde çizilmelere sebebiyet verebilirsiniz. 

4. Plakalarınızı sıcak su ile yıkayın. Sıcak su kalan kalıntıların gitmesine yardımcı olacaktır. Süngeriniz ya da fırçanızla kalan kırıntıların da gitmesi için plakalarınızı su ile hafifçe ovalayın. Bulaşık makinesi yapışmaz plakalarınızın yüzeyine zarar verebilir. Bu nedenle bulaşık makinenize atmayı düşünüyorsanız öncelikle makinenizin kullanma talimatlarını okuyup bulaşık makinesi için uygun olup olmadığına bakın. 

5. Makinenizi yıkama işleminizi bitirdikten sonra plakalarınızı kurumaya bırakın ya da kuru bir bez veya havlu kâğıt ile silin. Plakalarınızı takmadan önce tamamen kuru olduklarından emin olun.

6. Makinenizin dış yüzeyini nemli bir bez ile silin. Bezinizin çok ıslak olmamasına dikkat edin. Çok ıslak bezler makinenizin elektrikli bölmelerine su kaçmasına sebep olabilir. Bu da, makinenizi tekrar çalıştırdığınızda çarpılmanıza ya da makinenizin bozulmasına yol açabilir. 

DİKKAT:

  • Mutfak fırçanız yoksa, kırıntıları temizlemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası da kullanabilirsiniz. 
  • Waffle yapımı için sprey yağlar tavsiye edilmez. Çünkü sprey yağlar yapışmaz yüzeylerde bir tortu kalıntısı bırakabilir. 
  • Pişirdiğiniz waffleları almak için ya da hamur kalıntılarını temizlemek için plakalarınızı çizebilecek materyaller kullanmaktan kaçının.

Her kullanımdan sonra eğer yağ kullanarak yapıyorsanız waffleınızı, makinede biriken yağ kalıntılarını temizlemeniz gerekir. Bunun için izlemeniz gereken adımlar:

  • Öncelikle kâğıt havlu ile yağın bir kısmını alın. 
  • Havlu kâğıdı beyaz sirke ile nemlendirin ve makinenizin üzerindeki yağı temizleyin.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: )

Views:
34
Article Categories:
Temizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir