Şakayık Çeşitleri

Şakayık çiçekleri Tabiat’ın bize sunduğu en güzel oksimoronlardan biridir. Yani hem kokulu ve narin bir çiçektir hem de çivi gibi sert bir yapısı vardır. Siz de bahçenize şakayık ekmeyi düşünüyorsanız en güzel şakayık çiçeklerinden birini seçip bu güzellikten faydalanabilirsiniz.

1. Bowl of Beauty Şakayık

Şakayık Çeşitleri (Bowl-of-Beauty)

Çoğu şakayığın dış etkenler sonucu yaprakları kolaylıkla dökülürken, şakayığın bu cinsi güçlü yapısıyla dikkat çeker. Dışında pembe içindeki beyaz yapraklarıyla gösterişli bir çiçektir. Çiçek buketleri için veya dekorasyonunuzda kullanmak için güzel bir seçim olacaktır.

2. Cardinal Vaughan Şakayık

Şakayık Çeşitleri (Cardinal-Vaughan)

Soğuk iklim şartlarından etkilenen birçok bitkinin aksine şakayığın bu cinsi sağlam odunsu gövdesiyle kendini korur ve baharda güzel çiçekler verir. Mora dönük kırmızımsı bir rengi vardır. 8 seneye kadar yaşayabilirler. Boyları 210 santimetreyi bulabilir.

3. Reine Hortense Şakayık

Bu tür, 1857 yılından bu yana güzel kokuları ve renk değiştiren yapılarıyla dikkat çeker. Hem pembeyi hem beyazı andıran parlak yapraklarıyla bahçenizde görmek isteyeceğiniz bir çiçektir.

4. Joker Şakayık

Bu tür de diğerleri gibi güneşi oldukça seven, yetiştirdiğiniz taktirde en az 6 saat güneş ışığına maruz bırakmanız gereken bir türdür. Görüntüsü, katmerli yapısı ile büyük bir karanfili andırır.

5. Miss America Şakayık

İlk filizlendiğinde pembemsi bir yapıdaymış gibi görünse de tam açtığında kar beyazı rengini alır. Soğuğa dayanıklıdır. Bu bitkiyi yetiştirirken toprağınızın Ph derecesinin 6 ila 7 arasında olması çiçeğinizin sağlıkla büyümesini sağlar.

6. Fairy Princess Şakayık

Fairy Princess içinde yer alan sarı tomurcukları ve kırmızı saten dokusundaki yapraklarıyla oldukça zarif görünümlü bir şakayık türüdür. Killi, zengin topraklar bu türün yetişmesi için en uygun topraklardır. 

7. Pink Hawaiian Coral Şakayık

2000 yılında Amerika Şakayık Derneği’nden(American Peony Society)  altın madalya ile ödüllü bu tür hızlı ve kolay bir şekilde yetiştirilebilir. Mis gibi kokusu ve dayanıklılığıyla bahçelerinizi güzelleştirecek bir çiçektir.

8. Buckeye Belle Şakayık

İlk kez 1956 yılında görülen bu şakayık cinsi kısa süre içinde beğenileri toplayarak 2010 yılında Amerika Şakayık Derneği’nden(American Peony Society)  altın madalyaya ve 2011 yılında Yılın Şakayığı ödülüne layık görüldü. Parlak koyu kırmızı yaprakları ve ortasında yer alan sarı tomurcuklarıyla en çok tercih edilen şakayık türlerinden biridir.

9. Prairie Charm Şakayık

Oldukça güçlü yapısıyla dik duran sarı yapraklarıyla göz dolduran bu çiçek, ilkbaharın sonlarında çiçek açar. Ulusal Sergiler Amerika Büyük Şampiyonu (American Grand Champion National Exhibitions) olmasının yanı sıra 2009 yılında Peyzaj Ödülü’ne (Award of Landscape Merit) layık görüldü.

10. First Arrival Şakayık

Adından da anlaşıldığı üzere bu şakayık cinsi diğer şakayıklar arasında ilk çiçek açan pembe renkli bir şakayıktır. İki ila dört hafta arasında şiddetli rüzgâr veya aşırı sıcak hava olmadığı sürece canlı ve dik bir şekilde duracaklardır. 

11. Charlie’s White Şakayık

Beyaz kıvırcık yaprakları ve çeşitliliğiyle çok yaygın bir şakayık türüdür. Ekonomik olduğu için tercih edilir. Beyaz rengiyle çiçek buketlerinizi sadeleştirmek adına güzel bir tercih olacaktır.

12. Jean Ericksen Şakayık

Oldukça verimli olan bu şakayık cinsi bahçeleriniz için güzel bir seçim olacaktır. Ortasında bulunan kırmızı tomurcukları ve kırmızı yapraklarıyla mevsimin ilk sinekkuşlarının ilgisini çeker. 

13. Pastel Splendor Şakayık

Anemon çiçekli bir şakayık türü olan Pastel Splendor şakayığı fuşya ve pembe tonlarıyla bahçelerinize renk katacaktır. Ağaç şakayık ile odunsu şakayık karışımı hoş bir tür olan pastel splendor, dayanıklı ve hızlı bir şekilde büyüyerek bolca çiçek verecektir.

14. Bartzella Şakayık

2006 yılında Amerika Şakayık Derneği (American Peony Society) tarafından altın madalya ile ödüllendirilen bu şakayık, oldukça güçlü gövdesi ve limon sarısı rengiyle tercih edilmesi gereken bir türdür.

15. Raspberry Sundae Şakayık

1968’den beri bahçeleri süsleyen raspberry sundae şakayık, dolgun pembe yapraklarıyla güzel bir görüntü sergilese de bu bitki çoğu yerde yetiştirilemez. Bu nedenle pek tercih edilen bir tür değildir. Hafif ışık alan bir yer çiçeği coşturacak bir etmendir. Çiçek aranjmanlarınızda güzel kokusuyla yer alabilir.

Kaynak: 1 (Erişim: 06/01/20)

Views:
89
Article Categories:
Bahçe ve Dış Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir