Kurbağalardan Kurtulma Yolları

Kurbağalar etrafındaki böcek nüfusunu azaltır ve evcil hayvanları zehirleyebilen tür kurbağalardan müzdarip değilseniz zararsızdırlar. Kurbağaların bulunduğu alanlarda kedi ve hatta yılan bulundurmak kurbağa sayısını azaltabilir. Kurbağaların üreyebileceği su birikintisi gibi yerleri yok etmek de kurbağa sayısını azaltabilir. Kurbağalardan kurtulmaya başlamadan önce, bunun yasal olup olmadığını araştırın.

Kurbağa Türünün Tespiti ve Ona Göre Adım Atmak

 1. Karşılaştığınız kurbağa türüne göre uygulayacağınız kurbağadan kurtulma yöntemi farklı olabilir. Onun için öncelikle o kurbağının hangi cins olduğunu bulmalı ve yasalarla korunan bir kurbağa türü olup olmadığını tespit edin ona göre hareket etmelisiniz. Yaşadığınız ülkeye göre öldürülmesi yasak olan kurbağa türleri olabilir ve siz bunu bilmeden öldürürseniz suç işlemiş olabilirsiniz.

Saklandıkları Yerleri ve Besin Kaynaklarını Yok Etmek

Kurbağalardan Nasıl Kurtulunur Adım 1

1. Su birikintilerini kurutun. Kurbağalar nemden hoşlanırlar. Bu sebepten dolayı bahçenizdeki su birikintilerini kurutmak kurbağaların ilgisini kaybettirecek ve yumurtalarını bırakmak ve gece kalmak için başka yer aramaya başlayacaklardır. Su birikintilerini kurutmak için pompa bile kiralayabilirsiniz.

 • Kuş havuzları, bataklıklar, bir kap su ve yapay göletler kurbağaların yaşayabileceği su kaynaklarıdır.
 • Durgun su birikintilerini yok etmek kurbağaların beslendikleri sivrisinekleri ve diğer böcekleri de uzak tutararak bu alanları kurbağalar için daha az ilgi çekici hale getirir.
 • Bahçenizdeki doğal gölet gibi su birikintillerini muhafaza etmek istiyorsanız, gölete filtre ya da akan bir çeşme monte edin. Su kurbağaların hala ilgisini çekmeye devam edecektir ancak yiyecek kaynakları azalacağından başka bir yuva arayacaklardır.
Kurbağalardan Nasıl Kurtulunur (Kurtulma Yöntemleri) Adım 2

2. Çimlerinizi biçin. Uzun çimenler, çalılar ve diğer bitkiler kurbağalar için ideal bir saklanma yeri oluşturur. Bu bitkileri temizlemek kurbağaları ortaya çıkarır ki bu durumdan onları rahatsız edecektir. Su kaynağının etrafındaki bütün uzun bitkiler problem oluşturur. Bahçenizdeki uzun bitki ve çalıları muhafaza etmek istiyorsanız, su kaynaklarından olabildiğince uzak yere ekmeye çalışın.

3. Atıkları temizleyin. Bahçenizdeki uzun çimler ve dağınıklık kurbağalar için harika bir saklanma alanı oluşturur. Bu atıkları kaldırmak, kurbağaları uzaklaştıracaktır. Boş kaplar, eski keresteler, odun artıkları ve kurbağaların yaşayabileceği diğer nemli ve karanlık alanlar yaratan atıkları bahçenizden kaldırın.

4. Dış aydınlatmayı kapatın. Işık böcekleri, böcekler de kurbağaları kendine çeker. Evinizin dış aydınlatmasını kapatmak böcek ve kurbağa nüfusunu azaltacaktır.

 • Bahçe ve veranda ışıklarını söndürün.
 • Evinizin içerisinden dışarı sızan ışığı engellemek için perde ve güneşliklerinizi kapatın.

5. Evcil hayvanlarınızın yiyeceklerini içeride tutun.  Çok nadir görünse de kurbağalar köpek ve kedi mamasını çalabilirler. Evcil hayvanlarınızı evinizin içerisinde besleyin ve mama kaplarını içeride tutun.

6. Bahçenizdeki böcekleri öldürün. Sinekler, sivrisinekler ve diğer böcekler kurbağaların ana besin kaynağıdır. Bu besin kaynaklarını yok etmek kurbağaların bahçenize gelmesini engelleyecektir. İşte böcekleri uzak tutmanın birkaç yolu:

 • Sinek kovucu kullanın. Sinek kovucuyu verandanıza yerleştirin.
 • Organik böcek ilacı sıkın. Çoğu kimyasal böcek ilaçları kurbağaları da öldürebilir ancak bazı organik böcek ilacının böyle bir etkisi yoktur.

7. Çit kurun. Bahçenizi ya da göletinizi ağ ya da plastik çit ile sarın. Kümes teli ya da tel örgü kullanmayın, çünkü kurbağalar bu tür çitleri kolaylıkla aşabilirler.

 • Çit topraktan başlamalı ve yüksek olmalıdır. Kurbağalar yüksek seviyelere zıplayabilirler. Bu yüzden standart boyuttaki çitler alçak olanlara göre daha etkili olacaklardır.
 • Çitleri sabit durması için önlemlerinizi alın. 30.5 cm’lik destek çubuklarını toprağa sabitleyin ve bu çubukların bir kısmını toprağa gömün.

Kurbağa Kovucuları Kullanarak Kurtulma

 1. Doğal yırtıcı canlılardan faydalanın. Bazı yılan ve kedi türleri kurbağa yemeyi sever. Siz de evinizde bir yılan ya da kurbağayı korkutacak türden bir kedi besliyorsanız muhtemelen yaşadığınız alana kurbağalar yaklaşamayacaktır. Tabi bunun öncesinde kurtulmak istenilen kurbağa türünün yılan veya kedi için ilgi çekici türlerden biri olup olmadığı bilinmelidir.
  • Kurbağa türlerinin çoğu belli oranda zehirlidir. Zehire duyarlı olan bir kedi ya da yılanı bu iş için kullanmayı düşünürseniz sizin beslemekte olduğunuz hayvan bu işten zararlı çıkabilir.
  • Sadece yılan ve kedi değil bazı kuş türleri de kurbağaları yiyen canlılardır. Bununla ilgili internette biraz araştırma yaparsanız hangi kuşların kurbağayı yediğini öğrenebilir belki bahçenizde bu kuş türlerinden birini beslemeyi düşünebilirsiniz.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: ) 3 (Erişim: )

Views:
239
Article Categories:
Bahçe ve Dış Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir