Beyaz Altın Nasıl Temizlenir

Beyaz altın, altının rodyum ile kaplanmış halidir. Beyaz altın bir takının bakımı zor değildir, ancak temizlerken özel bir dikkat ister. Birkaç basit önlem, ılık su, deterjan ve yumuşak bir bezle, beyaz altınınızı kolaylıkla parlatabilirsiniz. İşte size beyaz altını temizlemek için birkaç ipucu:

Adımlar

Beyaz Altın Nasıl Temizlenir

1. Takınızda gevşemiş taş, zarar görmüş kenar ya da herhangi bir eksiklik var mı diye kontrol edin. Takınızda herhangi bir problem varsa, temizlemeyin ve direkt olarak kuyumcunuza götürün. Bu durumda temizlemeyi denerseniz, takınıza zarar verebilir ya da üzerindeki değerli taşları kaybedebilirsiniz. Takınızda zarar görmüş bir bölüm yoksa, temizlik sürecine başlayabilirsiniz.

2. 1 Çaykaşığı bulaşık deterjanı (5ml) ile ılık suyu bir kasenin içerisinde karıştırın. Deterjanın köpürmesi için iyice çırpın. Beyaz altınınızı kaseye koyun ve 10-15 dakika bekletin. Kaseye koyduktan sonra, zamanlayınıcızı ayarlamayı unutmayın.

3. Beyaz altınınızdan kir ve pisliği temizleyin.  Eski bir diş fırçası kullanarak, su ile karbonatı macun haline getirin ve kiri temizlemek için altınınızı nazikçe fırçalayın. Çok fazla bastırmayın, aksi halde rodyum kaplı yüzeyi çizebilirsiniz.

4. Beyaz altınınızı ılık su ile durulayın. Altınınızı lavaboda duruluyorsanız, gidere düşmemesine dikkat edin. Deterjan ve karbonat karışımını iyice duruladığınızdan emin olun.

5. Yumuşak bir havlu ya da takı parlatma beziyle altınınızı kurutun. Beyaz altınınızı tamamen kurulayın. Havlu ya da bez ile takınızı ovalayın. Çok fazla sert ovalamamaya dikkat edin, takınızın yüzeyini çizebilirsiniz.

6. Beyaz altınınız temizlenmediyse, kuyumcunuzdan takı temizleme solüsyonu satın alın. Bu solüsyon beyaz altın için özel üretilmiş olabilir. Altının üzerindeki kiri söker ve altınınızı parlatır.

7. Beyaz altınınız temizlenmez ve mat bir şekilde kalırsa, kuyumcunuza başvurun. Bazı durumlarda beyaz altın, özellikle sararmalar farkettiyseniz rodyum ile tekrar kaplanmalıdır. Profesyonel kuyumcu, elektronik kaplama tekniği ile altınınızı tekrar parlak ve dayanıklı olmasını sağlayabilir.

Kaynak: 1 (Erişim: 24 Temmuz 2020) 2 (Erişim: 24 Temmuz 2020)

Views:
26
Article Categories:
Temizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir