Arılar Nasıl Öldürülür

Size zararı olacağını düşündüğünüz herhangi bir uçan haşereyi vurup ezmeden önce bu canlının hangi tip haşere olduğunu öğrenmeniz oldukça önemlidir. Özellikle bal arıları öldürülmemelidirler ancak eşek arıları can acıtıcı ve tehlikeli olabilirler. Size ait alanı işgal eden haşere her ne ise sokucu olan bu hayvanlara karşı düzgün bir şekilde yaklaşmayı ve onları kendinizden uzaklaştırmayı öğrenebilirsiniz. Eğer arıyı uzaklaştıramıyorsanız da zarar görmeden nasıl öldürebileceğinizi öğrenmek için bu makale size yardımcı olacaktır.

Arılara Tuzak Kurmak ve Onları Serbest Bırakmak

Arılar Nasıl Öldürülür

1. İlk olarak arının türünü belirleyin. Bazı insanlara göre sarı-siyah renkte olup iğnesi olan ve uçabilen her şey arı olarak adlandırılır. Ancak eşek arısı, yaban arısı ve bal arısı arasında çok büyük fark vardır. Genellikle bal arısını öldürmek için bir sebep yoktur bu sebepten dolayı bal arısı ile diğerleri arasındaki farkları öğrenilip zararlı haşerelerle sorumlu bir şekilde baş edilmelidir.

  • Eşek arıları ve yaban arıları; can acıtıcı iğnelere sahip, genellikle daha ince, daha düzgün gövdeli ve bal arısına göre daha köşeli bir yapıda olup, yuvaları ise kağıdımsıdır. Yaban arıları böcek kontrolüne yardım ederken, eşek arıları tozlaşmaya hiç bir şekilde katkıda bulunmazlar. Bu iki türde bal arılarına kıyasla daha önemsizdir ve daha tehlikelidir. Bu türdeki haşereleri zaman zaman ezip öldürmek normaldir.
  • Bal arısı popülasyonları pek çok alan ve koloniler içerisinde tehlike altındadır ve hayatta kalma mücadelesi verirler. Genellikle yuvarlak, tüylü ve yaban arılarına nazaran biraz küçük ve tehlikesizdirler. Bal arıları ekosistemin önemli bir kısmını oluştururlar ve tarımsal tozlaşmayı,döllenmeyi sağlarlar. Bu sebepten ötürü bal arılarını öldürmek için bir sebep yoktur.
  • Yuvalarına bir göz atmaya çalışın. Diğer iğneli haşereler yuvalarını ağaç lifleri ve çamurdan yaparken, bal arıları yuvalarını bal peteği düzeninde olacak şekilde balmumundan yaparlar.

2. Camları ve kapıları açın. Eğer bir arı oda içerisinde kapalı kaldıysa, kapıları/camları açıp dışarıya çıkmasına izin verin. Arının dışarıdan gelen hava akımını ve kokuları algılayıp evinizden dışarıya doğru kendi yolunu bulmasını bekleyin.

  • Bir arı sizin evinizde kalıp sizi korkutmayı istemez. Eviniz çiçeksiz olduğu için arı açısından içeride bulunmak arının hiç bir işe yaramaz. Ayrılana kadar bekleyin. Odaya geri geldiğinizde, arının gittiğinden emin olana kadar tedbirli olun.
  • Evinizde bulunan çiçekler arının içeri girmesinde etkili olabilir. Böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız çiçeği bir müddet balkonda bekleterek arının uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

3. Arıyı tuzağa düşürmenin mümkün olup olmadığını düşünün. Eğer küçük kapaklı saydam bir kabınız varsa, arıyı kabın içerisine hapsedip dışarıya güvenli bir şekilde salmak için bu kabı kullanın. Arıyı uzaklaştırmaya ikna etmek tam aksine vurup ezmeye karşı her zaman tercih edilebilir.

  • Eğer arılara karşı bir alerjiniz varsa, orayı derhal terk etmeniz veya bu işlemi sizin yerinize bir başkasının yapması tavsiye edilir. Eğer gerçekten başka bir seçeneğiniz yok ise, bu işlemi azami özen göstererek yapın. Ayrıca koruyucu eldiven giyin ve kolayca erişebileceğiniz epipeninizi yanınızda bulundurun.

4. Arının konmasını bekleyin ve kapana kıstırın. Arının biraz rahatlama şansı bulabileceği bir duvara veya katı,düz bir yüzeye konmasını bekleyin. Hızlı bir arıyı havada yakalamak oldukça zordur ve arıyı kızdırabilir veya kazara arıyı öldürmenize sebep olabilir.

  • Dikkatlice yaklaşın ve seri bir şekilde kabı arının üzerine kapatın. Arının şişenin sonuna doğru uçmasını bekledikten sonra kabın kapağını hızlıca kapatın veya arıyı içine hapsetmek için bir parça kağıdı şişenin altından ağız kısmına doğru sıkıştırın.

5. Arıyı serbest bırakın. Arıyı dışarıya çıkartın ve özgür bırakın. Kapağı açın, hızlıca geri çekilip dışarıya uçmasını bekleyin. Kabı geri alın ve işlem tamamdır.

6. Eğer mecbursanız arıyı dondurun. Eğer arıyı bazı sebeplerden ötürü öldürmek zorundaysanız arıyı hapsettiğiniz kabı buzluğa yerleştirin ve gece boyunca orada bırakıp arının donmasına müsaade edin. Bunu yapmak için ancak bir kaç sebep vardır ki bu yöntem bir arıyı öldürmek için en basit ve en insancıl olanıdır.

Kaynak: 1 (Erişim: ) 2 (Erişim: ) 3 (Erişim: )

Views:
20
Article Categories:
Bahçe ve Dış Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir