Alüminyum Nasıl Temizlenir?

Alüminyum. Tencere, tava, mutfak eşyaları gibi bir çok eşyamız  alüminyumdan yapılır. Dış mekan mobilyalarınız veya lavabonuz da alüminyumdan yapılmış olabilir. Tüm metaller gibi, alüminyum da zamanla ve kullanıldığında pislenmektedir. Alüminyumun nasıl temizleneceği konusundaki önerilerimiz ile tencere ve diğer alüminyum eşyalarınızı tekrar parlatabilirsiniz.

Alüminyum Nasıl Temizlenir?

Alüminyum temizlemek için alüminyum eşyaları temizlemek için üretilen ticari temizleyiciler kullanabilirsiniz, ancak mutfağınızdaki etkili, uygun fiyatlı ve çevre dostu maddelerden de doğal temizleyiciler yapabilirsiniz.

Renksiz bir alüminyum tencereyi temizlemek için içini suyla doldurun. Tencereye koymuş olduğunuz her bir su bardağına karşılık 2 çorba kaşığı tartar krem (Potasyum Bitartarat ) ve ½ su bardağı sirke ekleyin. Suyu 10 dakika kadar kaynatın. 10 dakika sonra alimünyum tencerenizi ocaktan uzaklaştırın, içindeki temizleyici sıvıyı boşaltın ve tencerenin soğumasına izin verin. Sabun ve sıcak su ile normal şekilde yıkayın. Sert lekeler için, cila pedi ile hafifçe ovmanız gerekebilir. Sirke yerine limon suyu da kullanabilirsiniz. Elinizde renksiz alüminyum kaplar varsa, kaynar suyun içine koyun ve 10 dakika bekletin. Bu işlem sonunda alüminyum kaplarınız parlaklığına kavuşacaktır.

Alüminyumun nasıl temizleneceği konusunda bir diğer fikir ise elma kabuklarını kullanmaktır. Elma kabuklarını bir kapta suya koyun ve kaynatın. Isıyı azaltın ve 20-30 dakika daha kaynatın. Suyu boşaltın, tencerenin soğumasının ardında sıcak sabunlu su ile temizleyin. Elma içindeki asit kap içerisindeki lekeleri giderecek ve mutfağınızın da elma kokusunu almasını sağlayacaktır. Tencere dışınızı temizlemek için alüminyum temizleyici veya gümüş cila kullanın.

Daha büyük ürünler için, bir miktar su ile bir miktar sirkeyi karıştırın. Alüminyum eşyanız üzerinde yumuşak bir bezle silin ve parlatın. Bu işlemi parlaklığını alıncaya kadar uygulamaya devam edin. Ardından durulayın ve kurutun. Bu çözümü, alüminyum bir tencerenin dışını temizlemek için de kullanabilirsiniz.

Bir alüminyum lavaboyu temizlemek için ise lavabo içerisine boraks serpin. Bir bezi su ile nemlendirin ve kirli kısımları ovun. Su ile durulayın ve kurutun.

Dış mekan mobilyalarını temizlemek için hafif bulaşık deterjanı sabunu, sirke ve ılık su karışımı hazırlayın. Mobilya, temizleme solüsyonu ile silinirken bir bez veya sünger kullanın. Bir hortum ile durulayın ve kurutmak için bir temiz bir havlu kullanın.

Alüminyumun nasıl temizleneceğini bilmek, tencere, tava, mutfak eşyaları ve lavabolarınızı yeni gibi tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak : 1 (Erişim: )

Views:
10
Article Categories:
Temizlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir