Akreplerden Nasıl Kurtulunur

Akrepler, evde denk geldiğimiz yaygın problemlerdendir. Bu eklembacaklılar genellikle Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyindeki çöllerde yaşar ve pek çok türü vardır. Gün içinde karanlık yerlerde durmayı tercih eden akrepler, geceleri su ve yiyecek bulmak için ortaya çıkarlar. Akreplerden kurtulmanın bazı yolları vardır. Geceleri saklandıkları yerlerde avlayarak, sprey şeklindeki böcek ilaçlarını kullanarak ya da saklandıkları yerleri ve besin kaynaklarını yok ederek onlardan kurtulabilirsiniz.

Yiyecek Kaynaklarını Yok Etme, Kapı ve Pencerelerdeki Delikleri Kontrol Altına Alma

Akreplerden Nasıl Kurtulunur (Yiyecek Kaynaklarını Yok Etmek)
 1. Evinizdeki fazla nemden kurtulun. Akrepler evlerinize su bulmak amacıyla girerler. Yerleri, köşeleri, dolapların içlerini kuru tutun. Banyo ya da tuvaletinizdeki borularda sızıntı var ise tamir edin. Evin yakınlarına bazı hayvanlar için (kedi, köpek, kuş gibi) su dolu kaplar konulabilmektedir. Akreplerden kurtulmak istiyorsanız evinizin yakınlarında bu su kaynaklarını bulundurmaktan kaçınmalısınız.
 2. Evinizdeki böceklerden kurtulun. Akrepler böceklerden beslenir. Bu yüzden akreplerden kurtulmadan önce evinizde karınca ya da hamamböceği gibi bir sorun varsa öncelikle bunu çözmelisiniz. İşte akreplerin beslendiği bu böcekleri yok etmek için birkaç ipucu:
  • Yerlere dökülen ya da tezgâh üzerinde kalan kırıntıları zaman kaybetmeden temizleyin. Böylece böcekler besin kaynağı bulamadığı için evinizden çıkıp gidecektir.
  • Süpürgeliklere ve muslukların altına boraks ya da silisli toprak serpin. Bu doğal maddeler böcekleri öldürecektir.
  • Böcek ilacı kullanarak da onlardan kurtulmayı deneyebilirsiniz. Bu ilaçları kullanmadan önce iyice araştırmalısınız çünkü bazı böcek ilaçları insanlar ve evcil hayvanlar için zehirli olabilmektedir.
  • Evinizin dışındaki böcekleri de yok etmeye çalışın çünkü dışarıdaki böceklerden beslenen akrepler evinize girebilir.
 3. Akreplerin saklanabilecekleri yerlerden kurtulun. Akrepler, özellikle gün içinde, karanlık bölgelere saklanmayı tercih ederler. Evinizin içindeki ve çevresindeki olası saklanma yerlerini yok ederseniz, akrepler saklanacak bir yer bulamaz ve evinizden uzaklaşırlar. Akreplerin etrafta dolanmalarını önlemek için aşağıdaki maddelere göz atın:
  • Karton kutuları yere koymayın; akreplerin ulaşıp saklanmada zorlanacakları bir dolabın ya da rafın üzerine koyun.
  • Evinizin çevresinde ya da içerde dağınıklık olmamasına dikkat edin.
  • Dolaplarınızı, yatak odalarınızı temiz ve düzenli tutun. Akrepler ayakkabıların içine ya da yerde yığın halinde duran kıyafetlerin arkasına saklanırlar.
  • Bir odun ya da sopa yardımıyla, bahçenizdeki çalıların yapraklarını karıştırın. Akrepler buralara da saklanabilirler. Ayrıca varsa odun yığınlarından kurtulun.
 4. Kapı ve pencerelerdeki delikleri kontrol edin. Akrepler kredi kartı boyutundaki ince bir açıklıktan bile geçebilirler. Evinize girmelerini engellemek için bu açıklıklara dikkat etmelisiniz. Evinizin güvenli olduğundan emin olmak adına kapı ve pencereler için aşağıdaki önlemleri almanız iyi olacaktır:
  • Duvardaki delik ve çatlakları kapatmak için silikon kullanmayı deneyin.
  • Pencerelerin sıkıca kapandığından emin olun ve pervazlarda delik varsa bunları kapatın.
  • Kapıların altındaki açıklığı mümkün olduğunca kapatmaya çalışın böylece akrepler içeri giremeyecektir. Kapıların altına tek tarafı yapışkanlı ince süngerlerden yapıştırabilirsiniz.

Akrepleri Yok Etmek için

Akreplerden Nasıl Kurtulunur (Akrepleri Yok Etmek)
 1. Gerekli doğru ekipmanları satın alın. Akreplerden hızlıca kurtulmak istiyorsanız bunun en iyi yolu onların en aktif olduğu zaman olan gece harekete geçmektir. Onlardan kurtulmanız için teker teker öldürmek ilk seçeneğiniz olmalıdır. Akrepleri öldürmek için ihtiyacınız olacak şeylerin neler olduğuna bakarsak:
  • Siyah ultraviyole ışık: Bu ışıklar sayesinde akrepleri daha net bir şekilde görebileceksiniz. Siyah ampul ya da el feneri de kullanabilirsiniz.
  • Akrebi öldürmek için bir sert bir malzeme: Akrebin dış iskeletini ve onu tutmak için uzun saplı büyük cımbızlardan kullanabilir, uzun bir bıçak ile de ondan kurtulabilirsiniz ayrıca üzerine basmak için ayağınıza sağlam bir bot giyebilirsiniz.
 2. Evinizin etrafında olası akrepleri bulmaya çalışın. Dış duvarların, bina duvarının olduğu kısımlara, etrafta varsa yeşilliklerin, çalıların arasına, taşlık alanlara, zemindeki çatlak ve yarık kısımlara bakın. Siyah ultraviyole ışıkları bu kısımlara tutarak akrebi ortaya çıkarmaya çalışın.
  • Akrepler çim olan kısımlarda bulunmayacağı için o kısmı eleyebilirsiniz.
  • Tavan arası, süpürgelik gibi kısımlarda akrebi bulmanız oldukça yüksek ihtimaldir.

Tuzaklar, Böcek ve Haşere Öldürücülerin Kullanımı

1. Akrepler için özel olarak üretilmiş sprey formda olan böcek ilaçlarından alın. Bahçeli bir eviniz varsa dış kısmındaki yaklaşık 2 metrelik alana bu sprey ilacı sıkın. Duvar olan kısımlar varsa yaklaşık 0,5 metre yükseliğe kadar bu ilacı püskürtün. Evin iç kısmındaki özellikle kapı, pencere ce süpürgelik olan kısımlara ilacı sıkın.

Sizlerin Merak Ettiği Sorular ve Cevapları

 1. Soru: Akrepler tek başlarına bir yerden bir yere giderler mi, yalnız gezerler mi?
  • Cevap: Kimi akrep türleri yalnız başına gezerken, kimi akrep türleri eşleri ile gezmektedir. Bu sorunun net cevabını verebilmek için akrebin türünün tespit edilmesi gerekmektedir.
 2. Soru:

Kaynak: 1 (Erişim: Nisan 23, 2020) 2 (Erişim: Nisan 23, 2020) 3 (Erişim: Nisan 23, 2020)

Views:
43
Article Categories:
Bahçe ve Dış Mekan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir